Artykuły Biurowe | Zaopatrzenie biura | Poradnik Biurowy Subskrybcja RSS

Teczki na dokumenty

Przyjrzyjmy się teczkom przeznaczonym zarówno do archiwizacji, jak i do doraźnego przechowywania dokumentów. Być może pierwszym skojarzeniem jest prosty produkt – białe tekturowe okładki zawiązywane na tasiemkę, z trzema wewnętrznymi skrzydłami chroniącymi zawartość przed wypadnięciem. Ewentualnie kolorowe, z gumką jako elementem spinającym. Zgoda – te są chyba najbardziej rozpowszechnione. Jeżeli jednak wnikliwiej spojrzeć na tą grupę artykułów biurowych znajdziemy dużą różnorodność.

Myślę, że punktem wyjściowym do omówienia teczek jest dosyć rzadko stosowna obecnie fastykuła (lub fascykuł, fascykuła). Słowo to wywodzi się z łaciny i oznaczało pierwotnie plik lub zwój papierów lub dokumentów. Obecnie są to okładki ze sztywnej tektury, posiadające otwory umieszczone blisko krawędzi przez które przewleczona jest taśma lub sznur. Po włożeniu grubego pliku dokumentów zawiązanie owego sznura zabezpiecza je przed wypadnięciem z okładek. Rozwiązanie to może sprawdzać się w archiwizacji dokumentów, jednakże podczas bieżącego obiegu dokumentów w biurze bardziej uniwersalnym, a więc praktyczniejszym produktem są teczki. W zależności od typu nadają się zarówno do przechowywania dokumentów w archiwum, jak i do codziennego użytku, transportu i przekazywania dokumentów. Niewątpliwą zaletą jest to, że arkusze wkładane do teczki zazwyczaj nie wymagają ingerowania w ich strukturę np. dziurkowania, co w przypadku niektórych dokumentów może mieć znaczenie.

Używamy różnych rodzajów teczek. Jedne są wyposażone w trzy wewnętrzne skrzydła, zabezpieczające zawartość przed wypadnięciem i można je rozłożyć jak np. skoroszyt. Kolejne tzw. pudełkowe są rodzajem płaskiego boxu zamykanego klapą na gumkę lub rzepy, jeszcze inne są zbliżone do kopert – łączy je to, że rozłożyć je na oścież nie da się bez uszkodzenia. Jeszcze inne teczki wyposażone w przegródki lub przekładki przeznaczone do segregacji dokumentów. Jeżeli teczka ma rączkę to widocznie przeznaczona jest do przenoszenia plików arkuszy. Rodzajów teczek, w zależności od przeznaczenia jest wiele, a poniżej postaram się jeszcze przedstawić kolejne kryteria zwiększające ową różnorodność.

Materiał i kolorystyka

Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to teczki z naturalnego jednostronnie białego kartonu, o gramaturze 250g/m2 lub większej. Szczęśliwie jednak dostępna jest naprawdę bardzo duża gama nieco bardziej wesołych produktów. Teczki mogą być wykonane z kartonu barwionego w masie, często z estetyczną „marmurkową” powierzchnią. Innym rozwiązaniem jest lakierowanie zwykłego, naturalnego kartonu – zwykle jednostronnie, chociaż są również teczki z kartonu obustronnie barwionego. Większą odporność na użytkowanie można uzyskać laminując karton przeznaczony do produkcji folią polipropylenową – moim zdaniem to bardzo sympatyczne rozwiązanie.

Jeżeli potrzebna jest teczka o większej trwałości warto sięgnąć po taką wykonaną z grubej litej tektury, pokrytej laminatem, czasami z wewnętrznym wykończeniem z białego papieru. Można również natknąć się na teczki z okleiną wzmacniającą grzbiet bądź też całe wykończone oprawą z tapety introligatorskiej.

Teczki mogą być również wykonane z tworzyw sztucznych – PCV lub polipropylenu. O ile teczki kartonowe lub tekturowe są z natury nieprzezroczyste, to teczki z tworzyw mogą być zarówno transparentne (bezbarwne lub kolorowe), jak i zupełnie chronić zawartość przed ciekawością osób postronnych. Niech każdy wybierze co woli :) .

Paleta dostępnych barw może zadowolić najbardziej wymagających użytkowników – od jednolitych gładkich okładek, przez wspomniane wyżej marmurkowe, drobne kratki, szkockie tartany po nowoczesne stylizacje graficzne kolekcji Bebop, Touareg lub Graphyk.

Teczki z tektury często mają nadruki na opis, co jest przydatne zwłaszcza w przypadku teczek segregujących, ale w tych przeznaczonych do innych zastosowań też bywa pomocne. Ponadto teczki do segregacji mają indeksy lub szyldy do opisu zawartości. Można spotkać się zamieszczonymi etykietami na grzbietach, miejscami na wizytówkę lub nośniki danych.  Są też teczki do ofert z kieszenią na kartę opisową umieszczoną na przedniej okładce.

Sposoby zamknięcia i zabezpieczenia zawartości

Teczki wiązane

Można w tej grupie zaleźć tradycyjne teczki wiązane z grubego kartonu, gdzie taśmy wiążące umieszczone są w połowie wysokości okładek, jak i bardzo podobne, ale wykonane z tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem są teczki polipropylenowe, które zamykane są poprzez okręcenie sznurka na guzikach umieszczonych na okładce i klapce zamykającej.

Teczki zamykane na gumkę

Jest kilka sposobów zamknięć na gumkę. Najprostszy to naciągnięcie gumki na przeciwną okładkę po całej wysokości – kolokwialnie określane „z gumką wzdłuż”. Następne to naciąganie gumki na rogi – można zdjąć gumkę z jednego rogu, rozłożyć lekko okładkę i sprawdzić czy dokument, który mieliśmy włożyć na końcu aby na pewno jest na miejscu. Kolejny sposób to „gumka na haczykach” -stosowane raczej w teczkach z białej tektury. Na jednej okładce są haczyki, na klapie zamykającej gumka oraz podłużne otwory odpowiadające rozmieszczeniu haczyków. Po nałożeniu klapy zaciąga się gumkę na haczyki. Zawartość jest dobrze chroniona, prawdopodobieństwo przypadkowego niekontrolowanego otwarcia jest znikome. W teczkach z gumką we względnie niedawno wprowadzonych kolekcjach można spotkać rozwiązanie, polegające na naciągnięciu gumki na guzik umieszczony na przeciwległej okładce.

Teczki zamykane na rzep

Najczęściej są to teczki z tektury, czasami z tworzyw sztucznych, z dwoma lub jednym rzepem. Teczek kartonowych na rzep nie widziałem, ale kto wie – są rzeczy na niebie i ziemi, o których się filozofom, a co dopiero subiektom nie śniło.

Teczki zamykane na suwak

Czy pamiętacie koszulki na suwak, o których wspomniałem w jednym z wcześniejszych wpisów? Wyglądają podobnie, tyle że nie można ich wpiąć do segregatora. Dobrze się w nich przechowuje i przenosi drobne przedmioty.

Teczki zamykane na zatrzaski

W zależności od rodzaju teczki stosuje się różne rodzaje zatrzasków, w przypadku teczek tekturowych ze skrzydłami, oraz kopertowych z tworzyw stosuje się zatrzaski podobne nap. W teczkach z rączką są mechanizmy nieco podobne do zamków z dziecięcych tornistrów. Można też natknąć się na jeszcze bardziej oryginalne rozwiązania np. w formie przekręcanego zacisku.

 

Rozmiary

Oczywiście najczęściej spotykamy teczki dostosowane do formatu A4. W zależności od producenta mogą się różnić rozmiarami o kilka milimetrów – ale standardowa kartka papieru ksero swobodnie się w nich mieści. Jeżeli potrzebny jest rozmiar trochę większy należy zaoptarzyć się w teczkę do formatu B4. Ponadto dostępne są teczki, zarówno kartonowe, tekturowe jak i z tworzyw w rozmiarze A5. Dotyczy to zamykanych na gumkę, rzep, a nawet wiązanych.

Teczki w formacie A3 wymagają mocniejszego materiału np. tektury, gdzie dobrym przykładem jest teczka kopertowa Vaupe, a dla teczek wiązanych kartonu o gramaturze 400g/m2 (dla formatu A4 najczęściej stosowany jest karton 250 lub 300g/m2). Dostępne są również teczki A3 z tworzyw sztucznych. Ciekawostką jest teczka kopertowa z polipropylenu w formacie DL.

Pojemność teczki jest zdeterminowana przez grubość. W teczkach kartonowych ze skrzydłami można ją regulować, poprzez odpowiednie zagięcie grzbietów i zakładek, wzdłuż lekko wybigowanych linii. Tak, wiem – brzmi koszmarnie, ale wystarczy wziąć zwykła teczkę z gumką, spojrzeć na odpowiednie wyżłobienia na grzbiecie i skrzydłach, i sprawa od razu jest przejrzysta. Są teczki, jak np. z kolekcji Desk Free Esselte gdzie zastosowane są harmonijkowe boczki. W nieznaczny sposób na grubość można wpłynąć w skrzydłowych teczkach tekturowych, tam gdzie boczki są zaokrąglone. Natomiast teczki kopertowe czy pudełkowe, czy nawet te skrzydłowe o dużej grubości i kanciatym kształcie mają sztywno określone wszystkie wymiary. Producenci proponują teczki o grubości od kilkunastu milimetrów do kilkunastu centymetrów. Bardziej precyzyjne określenie mija się z celem – tak duża jest różnorodność poszczególnych modeli. Pamiętajmy, że w odniesieniu do arkuszy papieru o gramaturze 80g/m2, możemy przyjąć że plik 100 kartek ma grubość 1 cm, i w zależności od potrzeb dobierajmy stosowny produkt.

Podsumowanie

Powyżej wspomniałem o różnych zastosowaniach teczek, oraz wskazałem jak można je sklasyfikować ze względu na materiał, zamknięcie czy rozmiar. Wyobraźnia producentów stara się nadążyć za potrzeby użytkowników. Dlatego możemy znaleźć w ich ofertach zarówno zwykłe ekonomiczne teczki na gumkę, polipropylenowe teczki segregujące z harmonijkowymi boczkami jak i tekturowe teczki archiwizacyjne o grubości 10 cm z dodatkowym wiązaniem górnej i dolnej klapy. Są nawet teczki z zamontowanym mechanizmem ringowym, czy też takie, które mają na grzbietach perforację do wpięcia w segregator jak niektóre kopertowe z polipropylenu.

Przedstawiony asortyment jest na tyle obszerny, że celowo pominąłem inne rodzaje teczek – jak konferencyjne lub do podpisu. Być może to temat na osobny artykuł.

 • Facebook
 • PDF
 • Grono.net
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Poleć
 • Blip
 • Twitter
 • RSS
Pozdrawiam,
Stary Subiekt
Stary Subiekt podpisuje się

Podobne wpisy:

1 komentarz »

 1. komentarz by Stary Subiekt — 18 kwietnia 2011 @ 14:09

  Konkurs z nagrodami! Zabierz teczkę na wycieczkę :)
  http://www.facebook.com/pages/Stary-Subiekt/353917526999?sk=app_7146470109

Dodaj komentarz

Subskrybuj Poradnik Biurowy

Zadaj nam pytanie biurowe

reklama
Pemaj - Kompleksowe zaopatrzenie Twojego biura