Artykuły Biurowe | Zaopatrzenie biura | Poradnik Biurowy Subskrybcja RSS

Segregatory

Krótko można je opisać jako sztywne okładki, z kartonu lub z tworzywa sztucznego, z możliwością wpięcia przedziurkowanych dokumentów, przekładek, koszulek lub skoroszytów czy też teczek z perforacją poprzez nałożenie na otwarte ringi ulokowanego wewnątrz tychże okładek mechanizmu. Definicja ta pasuje do znakomitej większości używanych powszechnie segregatorów, chociaż przy odrobinie dociekliwości można znaleźć takie, które nie spełniają wszystkich powyższych kryteriów.

Zastosowanie segregatorów nie ogranicza się do zwykłego przechowywania zadrukowanych kartek. Oczywiście, że najczęściej stosuje się je do efektywnego uporządkowania dokumentów, nośników danych, fotografii, wyciągów bankowych czy tarcz tachograficznych. Możemy w nich zarchiwizować dokumenty, nad którymi już nie pracujemy, ale które wymagają przechowywania.

Jest cała grupa segregatorów określana jako panoramiczne, które znakomicie nadają się do przedstawiania ofert lub materiałów szkoleniowych. Posiadają bowiem na grzbietach i okładkach przezroczyste kieszenie, za które można włożyć etykiety i strony tytułowe lub informacyjne, a więc jest szansa na zwiększenie atrakcyjności przekazu. Dodatkowo dzięki szerokiej gamie mechanizmów można dobrać  segregator o dpowiedniej grubości grzbietu, w zależności od tego jak dużo treści zamierzamy w środku umieścić. Gruby segregator z ofertą zajmującą niewielką część jego pojemności może nie zrobić najlepszego wrażenia.

Inne segregatory pełnią rolę stojaków prezentacyjnych. Mogą mieć rozmiar dostosowany do arkuszy czy koszulek A4 lub A3, w układzie pionowym lub poziomym. Segregator taki należy ustawić w pozycji stojącej, tworząc pryzmat, z ringami na górnej krawędzi. Arkusze z prezentowaną treścią proponuję jednak umieszczać w odpowiednich koszulkach, ponieważ odwracane w czasie prezentacji arkusze papieru mogłyby się rozedrzeć. Wrażenie byłoby koszmarne.

Rozmiary

Wymiary segregatorów zostały tak dopracowane, aby pomieścić standardowe arkusze papieru używanego w biurze. Dlatego też najbardziej rozpowszechniony rozmiar dostosowany jest do formatu A4. Oczywiście segregatory są odpowiednio większe, aby dobrze zmieścić koszulki, przekładki lub skoroszyty wpinane. To samo dotyczy segregatorów dedykowanych do formatu A3 i A5. Odmianą tego ostatniego są segregatory bankowe z przedłużonymi okładkami, służące do przechowywania wyciągów bankowych. Mam wrażenie, że ich popularność w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmalała, głównie przez stosowanie bankowości elektronicznej. Do przechowywania naprawdę niedużych kartek mogą służyć segregatory A6, jednak ich zastosowanie w biurach jest w zasadzie incydentalne.

Grubości grzbietu są zdeterminowane rodzajem i rozmiarem mechanizmu do wpinania. Segregatory z rozchylanym ręcznie mechanizmem ringowym mogą mieć grubość od kilkunastu do około 90 mm.  O najbardziej popularnych segregatorach dźwigniowych będzie poniżej ;) .

Mechanizmy, okucia i dodatki

Mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem.

Ringi tych mechanizmów, dostosowane do rozstawu otworów w standardowych dziurkaczach są rozchylane i zamykane dźwignią, a wpięte dokumenty przytrzymywane dociskaczem włożonym na ringi. Najczęściej używane w biurach segregatory dźwigniowe mają szerokość 75 lub 50 mm. W zależności od grubości grzbietu mieszczą około 500 (do 550)  lub 350 standardowych kartek papieru kserograficznego. Niektórzy producenci proponują segregatory oznaczane symbolami XXL o szerokości grzbietu 80mm, które dzięki większym mechanizmom mogą pomieścić o 15% więcej arkuszy niż „zwyłe” szerokie segregatory. Zazwyczaj segregatory dżwigniowe posiadają jeden mechanizm z dwoma ringami, można jednak spotkać się z wersjami czteroringowymi, taki segregator ma zamocowane symetrycznie dwa mechanizmy.

W segregatorach z tradycyjnymi mechanizmami dźwigniowymi kartki nakładamy na prawe ringi. Przełożenie ich na drugą stronę wymaga zamknięcia dźwigni. Nowe rozwiązania, stosowane w mechanizmach Leitz 180°  umożliwiają wkładanie dokumentów zarówno na prawe jak i lewe ringi.

Mechanizmy ringowe

Najczęściej są rozchylane palcami, chociaż wygodniej jest uzyskać otwarcie i zamknięcie ringów przez nacisk jak np. w mechanizmach Softclick segregatorów Leitz Bebop. W zależności od kształtu ringów można wyróżnić typy O i D. Ringi typu O są okrągłe, natomiast w typie D, dzięki temu, że jeden z ringów jest prosty, włożone kartki mają wyrównane względem siebie krawędzie,co poprawia efekt estetyczny.

Mechanizmy mogą mieć dwa lub cztery ringi. W tym drugim przypadku polecam stosowanie dziurkacza czterootworowego, koszulek lub doklejanych perforacji. Niektóre segregatory dwu ringowe również bywają wyposażone w dociskacz papieru.

Ciekawym rozwiązaniem są segregatory z mechanizmem Jopa, jednak ze względu na nietypowy rozstaw ringów nie są specjalnie popularne na naszym rynku. Wymagają bądź specjalnie dedykowanego dziurkacza, bądź takiego z regulowanym rozstawem noży dziurkujących.

Mechanizmy dociskowe

Stosowane w segregatorach konferencyjnych Esselte, kartki nie muszą być przedziurkowane. Odpowiedni mechanizm dociska je uniemożliwiając wypadnięcie. Co prawda niektórzy zaliczyliby taki produkt do grupy skoroszytów, ale skoro producent określa go jako segregator więc możemy się z nim zgodzić.

Okucia i zapięcia

Niewątpliwie ułatwiają pracę z segregatorami. Zabezpieczony metalowym pierścieniem otwór w odpowiednio szerokich grzbietach umożliwia sprawne wyciągnięcie segregatora spośród innych stojących obok siebie na półce bez ryzyka uszkodzenia (zarówno paznokci jak i grzbietu segregatora). Często stosowanym zabiegiem jest umieszczenie otworów na przedniej okładce, dopasowanych do ringów z mechanizmu, dzięki czemu ogranicza się możliwość przypadkowego otwarcia segregatora. Okucie dolnych krawędzi okładek metalowymi listwami zapobiega przetarciu się okleiny podczas wyciągania segregatora z półki. Firma Bantex w niektórych rozwiązaniach zastąpiła listwę dodatkowym wzmocnieniem z okleiny, dzięki czemu można uniknąć zarysowania mebli. Jeżeli do tego dodamy wewnętrzne kieszenie na notatki, nośniki danych lub długopisy, zaokrąglone grzbiety oraz zapięcia na gumkę to widzimy, że producenci dokładają starań aby ich wyroby były możliwie wygodne w użytkowaniu.

Okładki

Powinny być sztywne i twarde. Dlatego też są bardzo często wykonane z grubego, mocnego kartonu. Dodatkowo pokrytego tworzywem PCV lub polipropylenowym dodatkowo chroniącym przed zabrudzeniem – łatwej je wyczyścić. W wersji standardowej okleina jest obustronna, w wersji bardziej ekonomicznej wewnętrzna wyklejka  zrobiona jest z kartonu, czasem zalaminowanego.  Niewątpliwą zaletą obu powyższych typów segregatorów jest możliwość stosowania wymiennych etykiet opisowych. W tych, które opiszę poniżej można to zrobić, ale dopiero jeżeli zastosujemy odpowiednie kieszenie samoprzylepne.

Dostępne są również segregatory z kartonowymi okładkami lakierowanymi lub laminowanymi . Zaliczają się do nich moje ulubione segregatory Elba Touareg Natura – proste i niezwykle eleganckie.

Ciekawym rozwiązaniem są segregatory gdzie całe okładki są z tworzyw sztucznych, można uzyskać dzięki temu efekt przezroczystości lub matowej półprzezroczystości. Nową tendencją jest łączenie tworzyw sztucznych z inkluzjami np. z drewnianych włókien – tu znowu ukłon w stronę serii Touareg.

Oczywiście często można natknąć się na segregatory kartonowe z okładkami nieoklejonymi tworzywem sztucznym – jest to niewątpliwie ukłon w stronę rozwiązań proekologicznych. Można wyróżnić tu segregatory marmurkowe pokryte ekologicznym kartonem o fakturze której zawdzięczają swoją nazwę, z kolorowym grzbietem dzięki czemu można stosować kod kolorystyczny do różnych rodzajów dokumentów. Zwolennikom rozwiązań ekologicznych, którzy jednocześnie cenią bogactwo barw polecam segregatory kartonowe Esselte Rainbow, całe pokryte kolorowym kartonem o bardzo ciekawej powierzchni. Do rozwiązań typowo archiwizacyjnych polecam  ekonomiczne kartonowe segregatory. Co prawda nie cieszą oczu paletą barw czy eleganckim wykończeniem, ale stanowią oszczędne i funkcjonalne rozwiązanie. Segregatory kartonowe opisuje się zwykle na etykietach doklejonych podczas produkcji. Jeżeli zachodzi konieczność zmiany opisu i zachowania estetyki, trzeba nakleić nową etykietę.

Skoro już powyżej wspomniałem o kolorystyce – najpopularniejsze segregatory dźwigniowe są proponowane w bardzo szerokiej gamie kolorów. Można znaleźć nawet miedziane, piaskowe, pastelowe – jest z czego wybierać. Nieco mniejszy wybór kolorów jest w przypadku segregatorów mniej popularnych, tu często możemy wybierać z trzech, czterech czy pięciu. Segregatory A3 są dostępne w kolorze czarnym lub jeżeli mamy wersję kartonową – jako ciemny marmur. Szczęśliwie w ostatnich latach można zaobserwować zwiększenie wyboru segregatorów z motywami graficznymi. Przykładem są serie produktów jak Elba Graphyk, czy wspomniane powyżej Bebop i Touareg. Są producenci, którzy proponują segregatory z nadrukiem, i nie na indywidualne zamówienia poszczególnych firm, lecz dla szerokiego grona odbiorców. Proszę sobie wyobrazić jak świetnie odnajdują się segregatory z nadrukowanymi truskawkami lub cytrusami w firmie dystrybuującej owoce ;) . Ponadto segregatory przeznaczone do przechowywania dzienników ustaw lub monitorów polskich bardzo często posiadają stosowny nadruk informacyjny, często z godłem państwowym. Odpowiednio oznaczone są również specjalne segregatory na nośniki danych oraz te, które pełnią rolę teczek na akta osobowe.

Podsumowanie

Sprawne realizowanie codziennych obowiązków w biurze w dużej mierze zależy od właściwego zorganizowania miejsca pracy.  Gdy dokument czy notatka kwalifikuje się do ulokowania w segregatorze, nie należy z tym zwlekać. Segregatory niewątpliwie ułatwiają uporządkowanie wydruków, dokumentów lub notatek. Zresztą przypomnijmy sobie wpis o koszulkach – dzięki nim możemy w segregatorach przechowywać fotografie, wizytówki lub nośniki danych. Dzięki szerokiej palecie barw można zastosować kod kolorystyczny, przez co łatwiej odnajdziemy odpowiednie dokumenty czy informacje. Możemy przechowywać arkusze w formatach od A3 do A6. Jeżeli chcemy kolekcjonować notatki zapisane w kołonotatniku B5, to też można coś dobrać z szerokiej gamy produktów.

Ważną rzeczą jest odpowiednia jakość, dobrze jeśli krawędzie i narożniki są zabezpieczone przed przetarciem, a ringi za każdym razem dokładnie się dopasowują.

Na koniec jeszcze o wspomnianych na początku wyjątkach od reguły. Jednym z nich jest segregator bez metalowego mechanizmu. Otóż przeznaczony jest do przechowywania okrągłych wydruków tachograficznych. Nazywa się właśnie segregatorem tacho, a tarcze są nakładane na tuleje umieszczone na wewnętrznej stronie tylnej okładki. Drugi to opisany nieco wyżej segregator z mechanizmem dociskowym, niewymagającym przedziurkowanych kartek.

 • Facebook
 • PDF
 • Grono.net
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • Google Buzz
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • Blogger.com
 • Poleć
 • Blip
 • Twitter
 • RSS
Pozdrawiam,
Stary Subiekt
Stary Subiekt podpisuje się

Podobne wpisy:

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Subskrybuj Poradnik Biurowy

Zadaj nam pytanie biurowe

reklama
Pemaj - Kompleksowe zaopatrzenie Twojego biura